Як захистити себе у разі крадіжки (втрати) паспорта?


З викрадення або втрати паспорта громадянина України може розпочинатися низка дуже неприємних подій. Одна з найпоширеніших шахрайських схем сьогодення – це оформлення кредиту по викрадених документах. Навіть у випадку своєчасного звернення громадянина до правоохоронних органів, можна з часом отримати повідомлення з банку про несплату відсотків по кредиту. Але це ще не найгірша ситуація. Іноді зненацька на порозі квартири чи будинку з’являються судові виконавці з наміром вилучити нерухомість в зв’язку з заборгованістю по кредиту.

В подібних випадках паніка чи безпорадність – найбільш очікувана для шахраїв, але найменш вигідна для самого громадянина позиція. Юристами вже розроблені певні алгоритми дій, що допоможуть вийти зі становища без втрат і не дозволять шахраям святкувати перемогу.

Перший крок у разі втрати документів, що засвідчують особу, – це звернення з заявою до поліції. В заяві необхідно вказати повний перелік викрадених або втрачених документів. Співробітники правоохоронних органів в свою чергу повинні внести інформацію до бази даних викрадених (втрачених) паспортів громадян України. Розглядаючи справи про надання кредитів, банкіри та інші співробітники фінансових установ також звертаються до цієї бази даних.

Наступний крок – це запит у бюро кредитних історій. Там за помірну плату можна дізнатися, чи оформлявся взагалі кредит. Навіть якщо кредит вже наданий або взяті інші зобов’язання, всі ці дії можна оскаржити в судовому порядку. Отже, при викраденні документів швидкість звернення до правоохоронних органів має вирішальне значення. В прямому сенсі, не варто зволікати ні хвилини.

Якщо шахраї вже встигли оформити кредит і банк вимагає його погашення, необхідно звернутися  до суду з заявою про визнання кредитного договору недійсним. В ході судового процесу розглядаються докази втрати паспорта на момент підписання кредитного договору. Саме такі докази і є основною підставою для визнання відповідного договору недійсним.

Однак не варто розраховувати на те, що представники банку швидко відступляться. Іноді доводиться запастися терпінням і підготуватися до довгострокової судової тяганини. Якщо представники банку не бажають визнавати факт надання кредиту за викраденим паспортом, необхідно додатково подати до поліції заяву про шахрайство та підробку документів.

Не можна виключати ймовірність свідомої участі банківських співробітників у наданні кредиту по «загублених» паспортах або навіть по ксерокопіях паспортів. Коректна процедура оформлення кредиту та проведення інших касових операцій передбачає встановлення особи клієнта, але не завжди співробітники банку дотримуються цієї процедури.

Тому одночасно із зазначеними вище діями необхідно подати до суду заяву про зупинення провадження по справі (якщо банк вже вимагає повернення кредиту в судовому порядку) до закінчення розслідування кримінальної справи. При цьому, слід мати на увазі, що банки не завжди готові зважати на докази, зібрані в ході розслідування. Їхні представники продовжують наполягати на поверненні громадянином чужого кредиту навіть після отримання висновку експертів про підробку підписів в кредитному договорі.

Дуже важливо ні за яких обставин не погоджуватись на погашення чужого боргу. Такий крок представники банківських установ інтерпретують на суді як свідчення згоди громадянина з вимогами банку.

З досвіду, який накопичили юристи та адвокати в подібних справах, можна виділити кілька нюансів для мінімізації ризиків при втраті документів. Перш за все, в заяві до поліції бажано вказувати, що документи не просто загублені, а саме викрадені. При виникненні суперечки з приводу виплати чужого кредиту представники банків наводять аргумент про те, що громадянин міг написати заяву про втрату паспорта, а далі оформити на нібито втрачений паспорт кредит.

Варто підкреслити, що ситуації з кредитами – це лише найпоширеніша група проблем, які можуть виникнути в зв’язку з викраденнями (втратою) документів. Шахраї можуть використати чужі документи для здійснення ряду інших злочинів. Приклад – створення фірми по таких документах. Швидка реакція на втрату документа – це найбільш ефективний спосіб уникнення тяжких наслідків для справжнього власника.

Отже, рекомендований алгоритм дій при крадіжці (втраті) паспорта виглядає наступним чином:

Крок 1. Слід негайно написати заяву до поліції. Якщо ви переконані, що документи саме викрадені, необхідно писати заяву про крадіжку, а не про втрату. Заява про втрату документа не завжди є переконливим доказом при розгляді справи в суді.

Крок 2. Необхідно звернутися до бюро кредитних історій, щоб перевірити, чи не оформлявся на вас останнім часом кредит.

Крок 3. Ні в якому разі не оплачувати чужий борг чи відсотки по кредиту після отримання банківського повідомлення. До банківської установи можна надіслати відповідь з чітким поясненням ситуації: кредит ви не брали, наразі має місце шахрайська оборудка. Також можна запропонувати кредиторам звернутися в поліцію для розшуку шахраїв, що стали причиною їхніх збитків.

Крок 4. Варто налаштуватися на довготривалу судову процедуру. В ході судового процесу необхідно зазначити факт крадіжки (втрати) документів і надати докази внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та початок розслідування.

Корисні сервіси:Опублікувати коментар

0 Коментарі