Як правильно давати гроші в борг? Зразок розписки

Досить часто надаючи гроші в борг більшість навіть не замислюється про необхідність документального оформлення таких відносин. Інколи це створює значні проблеми, які можуть перерости в тривалу судову тяганину та втрату можливості повернути власні кошти.

Як правильно давати гроші в борг та як перестрахувати себе від недобросовісного позичальника? 

Найкращій спосіб - скласти розписку, а не покладатися на усні гарантії позичальника своєчасно повернути гроші. Адже, саме розписка підтверджує факт оформлення правовідносин між сторонами – особою, яка надає гроші в борг та особою, яка їх отримує.

Як правильно написати розписку?

Обов’язковими реквізитами розписки є: дата її складання, прізвище, ім’я, по батькові  особи, яка позичає гроші (позичальник), його паспортні дані та місце проживання, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка надає гроші  в борг  (позикодавець), його паспортні дані та місце проживання, сума боргу, вказівка про зобов’язання повернути борг до конкретної дати, особистий підпис позичальника. Крім того, раджу також вказати індифікаційні коди сторін.

Сам текст розписки повинен містити чітке формулювання, що на момент її написання гроші вже отримані позичальником в борг і він зобов’язується їх повернути. Якщо в розписці цього не вказати позичальник може стверджувати, що гроші він не отримував, а тому нічого ні кому не винен.

Під час складання тексту розписки обов’язково вкажіть валюту, в якій передаються гроші. Адже передача грошей в борг під розписку може здійснюватись не тільки в гривні, але і в іноземній валюті. При цьому, суму боргу слід зазначити  цифрами та прописом.

Для уникнення суперечок щодо дати повернення грошей та економії Вашого часу в розписці слід зазначити строк,  на який надаються гроші в борг або вказати конкретну дату їх повернення позичальником.

Що робити, якщо дата повернення грошей в розписці не зазначена?

Не варто панікувати. Достатньо звернутись до позичальника з вимогою про повернення грошей отриманих за розпискою. У цьому випадку,  позичальник зобов’язаний повернути гроші не пізніше 30 кадендарних днів з моменту отримання такої вимоги. Зверніть увагу, що вимога  повина бути письмовою та врученою особисто позичальнику або надіслана поштою на його адресу. Краще таку вимогу надіслати поштою - цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.

Як бути, якщо гроші не віддають?

Якщо позичальник свого обов’язку не виконує, вихід один – перевести спір у юридичну площину. Простими словами – звернутись до суду.
При цьому, крім зобов’язання повернути борг позичальник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, за Вашою вимогою зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений сторонами.

Зверніть увагу! У випадку, якщо гроші були надані в іноземній валюті, то застосувати індекс інфляції у Вас не вийде, так як збитки завдані інфляцією можливо компенсувати тільки відносно національної валюти.

Додаткові поради:

  • прослідкуйте щоб розписка була написана у Вашій присутності та підписана позичальником власноручно.
  • зверніть особливу увагу на правильність написання: П.І.Б осіб, адреси місця проживання, паспортних даних, суми боргу. 
  • наявність підпису боржника (позичальника).
  • запросіть двох свідків. У разі виникнення судового спору ці особи зможуть підтвердити у суді факт передачі грошей. Для цього у кінці розписки варто зазаначити паспортні дані, адреси та  підписи осіб, які були присутні при складанні тексту розписки та передачі грошей позичальнику.


Зразок безвідсоткової розписки Ви можете завантажити за наступним посиланням – Завантажити зразок безвідсоткової розписки.

Опублікувати коментар

0 Коментарі